گروه فرهنگی صبار

گروه فرهنگی صبار، سلسله مباحث معرفتی

نداشتن وحدت و تمرکز شخصیت

تاریخ:
شناسه پرسش:
207
673 views بازدید
پرسش:

با عرض سلام
استاد متاسفانه با مشکلی روبرو هستم که متاسفانه بسیار برایم گران تمام شده است و آن هم نداشتن تمرکز بر یک کار و وحدت شخصیت. متاسفانه هر روز یه سراغ یک کار میروم. یک روز دنبال کارهای رسانه ایی یک روز دنبال کشاورزی و اقتصادی یک روز به دنبال این کار فرهنگی روز دیکر به دنبال کار فرهنگی دیگری. یک روز دنبال سوریه رفتن و روز دیگر دنبال ادامه تحصیل. برای همه این کارها هم دلیل دارم یعنی هروز فکر میکنم این وظیفه مهم تر است از قبلی. نمی دانم مشکلم از کجاست و چطور باید حلش کنم؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید.


پاسخ:

علیکم السلام

1- اینکه برای هر شخص در سیر سلوکش در هر برهه ایی وظیفه ایی خاص آن زمان مطرح است و باید تمام و کمال آن وظیفه را انجام دهد؛ این منافی وحدت شخصیت نیست.

2- وقتی همه کارهایی که انجام می دهید گسسته و بدون تمرکز است که نخ تسبیح نداشته باشد، پس اگر انگیزه ی ما در حال حاضر تمدن نوین اسلامی است در هر کجا بر اساس شأن خود وظیفه خواهیم داشت به عنوان مثال در خانه به عنوان پدر و همسر و در اجتماع با حرکت های فرهنگی

3- بهترین کار را در عالم پیامبران انجام داده اند یعنی هم راه خوب را شناختند و هم خودشان بهتر از همه عمل کردند: « وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّـهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ» «و كيست خوشگفتارتر از آن كس كه به سوى خدا دعوت نمايد و كار نيك كند و گويد: «من [در برابر خدا] از تسليم‌شدگانم»؟» {سوره فصلت آیه 33}
اگر انسان مسیری پیامبرگونه برای خود قائل شود و تاریخ خود را خوب بشناسد توحید در همه اعمال و رفتار او ولو در کشاورزی و اقتصاد معنای خود را پیدا میکند.