گروه فرهنگی صبار

گروه فرهنگی صبار، سلسله مباحث معرفتی

در بحث آزادسازی سهام عدالت

تاریخ:
شناسه پرسش:
789
51 views بازدید
پرسش:

سلام طاعات قبول انشا الله
در جلسه یازدم تفسیر سوره انفال فرمودید آزادسازی سهام عدالت به نحوی کار غلطی بوده و ممکن است بورس زمین بخورد و سرمایه مردم از بین برود ولی رهبر انقلاب نه تنها با آزاد سازی آن موافقت نموده بلکه طی سه بند تسریع آن را خواستار شدند
لطفا توضیح فرمایید


پاسخ:

سلام علیکم؛ بنده با نفس آزاد سازی مشکلی ندارم و قائل به این هستم اقتصاد باید مردمی شود، ولی در شرایطی که آن سهام وعده داده شده توسط دولت قبل به نصف، و وضعیت ناپایدار بورس و عدم تدبیر دولت در مسائل این دست و اضافه کنید درخواست های مکرر دولت از رهبری برای استفاده از صندوق توسعه ملی که عملاً آن صندوق را به گفته رهبری عزیز ناکارآمد نمودند. در شرایطی هستیم که اگر رهبری اجازه ندهند سهام عدالت آزاد شود ، بحث خواهد شد رهبری جلوی رشد اقتصادی مطابق اصل 44 را گرفته و اگر اجازه دهند با بی تدبیری سرمایه ها در دست سودا گران سرمایه از دست ملت گرفته میشود و خود شما خواهید گفت چرا رهبری جلوی آن را نمی‌گیرد. حال رهبری با شروطی برای این کار ، به این اتفاق جهت میدهند.

متن ابلاغیه رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درپی تصمیم واگذاری درصدی از سهام اصل ۴۴ قانون اساسی در قالب سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانوارهای کم درآمد، انتظار این بود که توسط مسئولین مربوط در دولتهای مختلف با اجرای دقیق مواد ۸ گانه ابلاغی ۱۳۸۵/۴/۱۲ هرچه سریعتر مقدمات لازم برای آزادسازی سهام عدالت و واگذاری تعیین قیمت آن به بورس فراهم گردیده و آیین‌نامه‌های اجرایی تهیه و به اجرا درآید. در هر صورت با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست، با آزادسازی سهام عدالت با رعایت امور زیر، موافقت می‌شود:

دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورایعالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاههای اجرایی لازم‌الاجراست.نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورایعالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه‌ی ورود آن شرکتها را در بورس فراهم نماید.
با توجه به تأخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است، و به دلیل ضرورت بهره‌مندی هرچه سریعتر مردم از منافع سهام خود، لازم است دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه گانه فوق را به‌عمل آورد.
سیّد علی خامنه‌ای

۹ اردیبهشت ۱۳۹۹